چالش‌های ابدی یک ذهن پویا
مشکل کمبود حافظه در آیفون ۱۶ گیگابایتی و نیاز به مدیریت حافظه آیفون

iPhone های ۱۶ گیگابایتی و مدیریت مشکل کمبود حافظه و مدیریت حافظه آیفون

مدیریت حافظه آیفون و به طور کلی دیوایس‌های اپل مشکلی بزرگی است. خصوصاً برای خریداران آیفون‌های ۱۶ گیگابایتی.

استقبال از گوشی‌های آیفون شرکت اپل روز به روز بیشتر می‌شه. تعداد بیشتری از کاربران این گوشی‌ها را برای خرید انتخاب می‌کنن. اما کاربران این دسته از محصولات مجبورن در کنار تمام مزایایی که اپل دارد. محدودیت‌ها و انحصار طلبی‌های شرکت اپل را هم تحمل کنند. حالا ممکن است بپرسید این نکته چه ربطی به مدیریت حافظه آیفون داره؟!

این محدودیت‌ها دامنهٔ وسیعی از عملکرد‌های کاربررا شامل می‌شه. دسترسی مستقیم به اطلاعات حافظه، امکان انتقال فایل‌ها در آیفون با محدودیت‌هایی محواجه است. اما سیاست‌های انحصارطلبانه اپل به همین جا ختم نمی‌شن. و کاربر آیفون علاوه بر آنکه امکان اضافه کردن حافظه‌جانبی به گوشی‌ خود را نداره. برای انتخاب ظرفیت حافظه داخلی هم محدود به نسخه‌های ۱۶، ۶۴ و ۱۲۸ گیگابایتی است. تعداد زیادی از مشتریان اپل وقتی می‌بینند آیفون ۳۲ گیگابایتی در بازار نیست. و با توجه به اختلاف قیمتی که نسخه ۶۴ گیگابایتی با ۱۶گیگابایتی دارد. ترجیح می‌دهند با خرید آیفون ۱۶ گیگابایتی به «اپل باز» بودن خود ادامه دهند. اما در عوض زحمت‌های مربوط به مدیریت حافظه آیفون را به جان می‌خرند.

کاربران آیفون‌های ۱۶ گیگابایتی خوب می‌دانند که تنها بعد از گذشت چند ماه با مشکل کمبود حافظه رو‌به‌رو خواهند شد. و این مشکل با توجه به کیفیت بالای دوربین آیفون و حجم بالایی که فایل‌های ویدئویی این دوربین اشغال می‌کند. موضوع دور از انتظاری نیست.

مدیریت حافظه آیفون راهکارها و ترفندها

به هر حال هرچیزی بهایی دارد. مشتریان آیفون هم باید بهای سیب گاز خوردهٔ پشت دستگاهشون را بدهند. اما این بها اون قدرها هم سنگین نیست. 🙂

اپل بازهای کم بضاعت! لازم است فایل‌های آرشیوی را به کامپیوتر منتقل کنند. کش اپلیکیشن‌ها را پاک کنند. ومراقب فضای ذخیره سازی آیفون خودشون باشند.

و اما یک مشکل تازه…!!!

تا این جای کار شاید حرف جدیدی نگفته باشم. به احتمال زیاد با مراجعه به مقالات مشابه ترفندهای بسیار دقیقی برای مدیریت حافظه آیفون یاد خواهید گرفت. اما دلیل نوشتن این مطلب، تجربه‌ای بود که مدتی پیش برای من پیش آمد.

یکی از دوستام با من تماس گرفت. در حالتی که عصبانیت و استیصال در صداش موج می‌زد. گفت که چند وقتیه آیفونش مرتباً ارور «not enough space in storage» می‌ده. و برای هر کاری به مشکل بر می‌خوره. هیچ اَپ جدیدی نمی‌تونه نصب کنه. حتی امکان عکس گرفتن رو هم نداره.! 🙁

من که پیش خودم فکر می‌کردم. مشکل مثل همیشه مربوط به کمبود حافظه آیفون است.و به راحتی با استفاده از ترفندهای مدیریت حافظه آیفون حل می‌شه. مثلا با استفاده از دستور العمل زیر کش نرم‌افزار‌ها را پاک می شه.

Follow these steps to clean out unwanted data from iOS:
  1. Tap Settings > General usage.
  2. Tap Manage Storage.
  3. Tap an item in Documents and Data.
  4. Slide unwanted items to the left and tap Delete.
  5. Tap Edit > Delete All to remove all the app’s data.

اما با کمال تعجب دیدم حجم کش نرم‌افزارها زیاد نیست. و با هیچیک از ترفندهای مدیریت حافظه آیفون مشکل حل نمی‌شه. معلوم نبود ۱۶ گیگابایت حافظه داخلی کجا داره مصرف می‌شه. اگه دستگاه مال خودم بود ریست فکتوری می‌کردم. و مطمئن بودم که مشکل حل خواهد شد. اما از طرفی دستگاه مال خودم نبود. نمی‌دونستم که چه اطلاعاتی را بک‌آپ گرفته. و چه اطلاعاتی براش مهم نیست. از طرفی با ریست فکتوری مشکل حل می‌شد. اما راهکار درستی برای حل مسئله نبود.

به همین دلائل به دوستم توضیح دادم که راه حلی برای حل مسئله ندارم. آیفون مبارک را دو دستی بهش تقدیم کردم. 🙂

حل مشکل کمبود حافظه آیفون

دیشب اون دوستم را دوباره دیدم. منتظر بودم دوباره ازم بخواد یه کاری براش بکنم. اما دیدم که خم به ابرو نمیاره. خیلی راحت داره با آیفونش کار می‌کنه.

 داستان از این قرار بود که کش تلگرام روی ios از طریق Manage Storage در دسترس نیست. برای پاک کردن اون لازمه از طریق تنظیمات داخلی تلگرام وارد Cache Settings بشید. با زدن دکمه clear cache از شَرِّ ۵-۶ گیگ اطلاعات اضافی خلاص بشید.
نکته جالب توجه این بود. راه حل رو یک گیگ و خوره تکنولوژی پیدا نکرده بود. بلکه یک خانم نه چندان آشنا به کامپیوتر به دوست من یاد داده بود. خانمی که هر چقدر نسبت به صفر و یک نا آشنا بود. با چت‌کردن آشنایی زیادی داشت.
شاد باشید.
کش تلگرام در ios

کش تلگرام

علیرضا پورعابدین

دانشجوی کارگردانی و مدیر گروه فسفر. علاقه‌مند به هنر، تکنولوژی و نرم‌افزار آزاد. کاربر گنو لینوکس

سرنخ هایی برای شروع کار با لینوکس
سالن‌های قدیمی و فرسوده سینما

۲ دیدگاه

  1. خدا خیرتان بدهد…کم مونده بود ایفون ۱۶ گیگم را بفروشم و یکی دیگر بخرم…حدود ۱۲ گیگ پر بود که فکر میکردم به خاطر سیستم عامله!!! تلگرام هم حجم مصرفی خودش را ۱۵۴ مگ زده بود …ولی تو قسمتی که شما نوشتید رفتم و حدود ۶ گیگ ازاد شد…ممنونم

دیدگاه خود را بیان کنید